Prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy równe poziome pasy: szafranowy, biały i zielony. Kolor szafranowy oznacza siłę i odwagę państwa, biały - prawdę i pokój, zielony - płodność, wzrost i pomyślność ziemi. Według odmiennej interpretacji górny pas symbolizuje hinduizm, zaś dolny - islam, dwie najpopularniejsze religie subkontynentu. Biel oznacza w takim kontekście pokój i pojednanie pomiędzy wyznawcami zwaśnionych wyznań. Na środku flagi widnieje okrągłe liczydło, w jego centrum znajduje się Dharma-ćakra - koło prawa lub prawości i sprawiedliwości, będące pierwotnie emblematem buddyjskim. Koło ma 24 szprychy, symbolizujące postęp i ewolucję ludzkiej cywilizacji.
Pierwowzorem godła Indii jest Lwia Stolica Aśoki, rzeźba pierwotnie wzniesiona w Sarnath, gdzie Gautama Budda po raz pierwszy nauczał Dharmy. Emblemat przedstawia cztery azjatyckie lwy stojące plecami do siebie, symbolizujące siłę, odwagę, pewność siebie i wiarę. Lwy są zamontowane na okrągłym liczydle, w którego centrum znajduje się Dharma-ćakra, a liczydło jest zamontowane na lotosie. Poniżej liczydła umiejscowione jest motto Satyameva Jayate, wypisane w piśmie Devanagari, pisanym od lewej do prawej.
Godło Indii jest używane przez rząd Indii i jego agencje, przez wszystkie rządy stanowe i administracje terytoriów związkowych, a także przez prywatnych obywateli na papierze firmowym, wizytówkach i do innych celów osobistych, ale z pewnymi ograniczeniami. Godło jest chronione na mocy indyjskiej ustawy i przepisów o godle, a jego użycie bez odpowiedniego upoważnienia jest karalne na mocy prawa.