Republika Litewska
(lit. Lietuvos Respublika)
- Stolica: Wilno
- Język urzędowy: litewski
- Hymn: Tautiška giesmė (Pieśń narodowa, od 1988r.)
Republika Łotewska
(łot. Latvijas Republika)
- Stolica: Ryga
- Język urzędowy: łotewski
- Hymn: Dievs, svētī Latviju (Boże, błogosław Łotwę, od 1920r.)
Republika Estońska
(est. Eesti Vabariik)
- Stolica: Tallinn
- Język urzędowy: estoński
- Hymn: Mu isamaa, mu õnn ja rõõm (Moja rodzinna ziemia, moje szczęście i radość, od 1920r.)
(Źródło: pl.wikipedia.org)
Prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony na trzy równe poziome pasy: żółty, zielony i czerwony. Barwy mają znaczenie symboliczne: żółty to kolor słońca i oznacza szlachetność i uczciwość, zielony nawiązuje do roślinności i jest symbolem życia oraz nadziei, czerwony to kolor krwi i łączy się z miłością, odwagą i poświęceniem dla ojczyzny. Kolory żółty i zielony razem symbolizują też krajobraz Litwy (pola i lasy), zaś czerwony - przelaną krew.
Herb Litwy - 'Pogoń' - przedstawia w czerwonym polu konnego rycerza ze wzniesionym nad głową mieczem i tarczą z herbem własnym Władysława Jagiełły: podwójnym złotym krzyżem w polu błękitnym. Uprząż końska również jest barwy błękitnej. Pogoń oznacza rycerzy ścigających wojska nieprzyjacielskie.
(Źródło: pl.wikipedia.org)
Prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy poziome pasy: karminowy, biały i karminowy o proporcjach szerokości (mierzonej w pionie) 2:1:2. Kolor karminowy wyraźnie różni się od czerwieni używanej na większości flag państwowych świata, jest bardzo ciemny, w praktyce niemal brązowy. Symbolizuje krew, a biały takie wartości, jak: prawo, prawda, wolność.
Herb Łotwy występuje w trzech wersjach: małej, powiększonej i wielkiej.
Herb mały składa się z tarczy trójdzielnej, na której umieszczone są: w górnym polu wschodzące słońce, zaś w prawym dolnym - czerwony wspięty lew w polu srebrnym, zaczerpnięty z herbu Kurlandii, a w lewym dolnym - srebrny gryf w polu czerwonym, zaczerpnięty z herbu Liwonii oraz jednej z wersji herbu Łatgalii. Nad tarczą umieszczone są trzy złote gwiazdy, symbolizujące idee przyłączenia do Łotwy jej trzech historycznych regionów: Liwonii, Łatgalii i Kurlandii-Semigalii. Znakiem Liwonii i Łatgalii jest również srebrny gryf.
W wersji powiększonej pod herbem znajdują się dwie skrzyżowane gałęzie dębu.
Wielki herb zawiera tarczę heraldyczną jak w wersji małej, podtrzymywaną przez lwa i gryfa, identyczne jak na tarczy herbowej. Pod nimi znajdują się gałęzie dębu (bardziej rozgałęzione niż w wersji powiększonej) oraz szarfa w barwach łotewskiej flagi.
(Źródło: pl.wikipedia.org)
Prostokąt o proporcjach 7:11, podzielony na trzy równe poziome pasy: niebieski, czarny i biały. Kolor niebieski to symbol wiary i wierności, czarny oznacza dawne ziemie estońskie lub cierpienia narodu, biały - dążenia do oświecenia i cnoty. Nie jest to jedyna przyjęta symbolika. Kolorystykę wiąże się też z naturą i pięknem krajobrazu: w niebieskim odbijają się wody Bałtyku oraz niezliczonych jezior Estonii, czarny to barwa ziemi lub tradycyjnego kaftana estońskich chłopów, a biel kojarzy się z charakterystycznymi dla pory letniej białymi nocami lub też zimowym śniegiem.
Herb Estonii występuje w dwóch wersjach: wielkiej i małej. Zasadniczym elementem jest złota tarcza heraldyczna, a na niej trzy stylizowane lwy. Herb w postaci wielkiej od dołu otoczony jest dodatkowo przez dwa wieńce z liści dębowych, także koloru złotego. Symbolizują one siłę i trwałość państwa.
Wilno - Ryga - Tallin - Kowno
19-22.06.2014
Wycieczkę wspominam bardzo miło ze względu na piękne miejsca, które zobaczyłam oraz fantastyczną atmosferę wśród Znajomych, od których pochodzi część zdjęć.